Ahoj všem z T4you,
Otázka...”Proč by syn měl trénovat práci s pukem bez bruslí, když už bruslí 4 roky a je dobrý bruslař?”
Když přijmu informaci o dobrém bruslaři, co hraje hokej teprve 4 roky....tak se pokusím odpovědět ...proč trénovat dovednosti odděleně.
Jedna věc je bruslit bez kotouče a druhá umět stejně nebo hodně podobně kvalitně bruslit s pukem...nebo dokonce při bruslení s pukem vnímat hru kolem sebe a hrát dobře hokej.
Trénink OFF - ICE
- hráč nemusí řešit vícero dovedností současně
- hráč se učí prvotně správné držení hole, bruslařský postoj ve správném těžišti těla
- hráč se učí základní míchání se správnou praci zápěstí na horní ruce na hokejce
- hráč se učí využívat obě paže od těla a uvolnit jejich pohyb před tělo
- hráč se učí míchání do obou stran v pohybu i s využitím držení hole v jedné ruce
- hráč se učí měnit rytmus míchání na reakci
- hráč si osvojuje základní techniku přihrávky a její příjem
- hráč se učí správné provedení kličky se zapojením trupu těla
- hráč se učí správné těžišté a postavení těla do pohybu střely
- hráč se učí řešit pokrytí kotouče před soupeřem
- hráč se učí herni spolupráci se spoluhráčem....
- hráč se učí.............
Je toho tolik co je třeba individuálně vysvětlit hráčům....zpomaleně předvézt...nechat je to vše osvojit si v pohybu bez bruslí se správným pohybem těla. Hráč bez bruslí má větší šanci svou soustředěnost položit
na kvalitní provedení dovednosti s hokejkou. Rychleji a hlavně správně si osvojit pohyb a novou dovednost s kotoučem.
Když se vrhneme do práce s pukem přímo v bruslení, tak se většina hráčů dopouští bruslařských chyb, nesprávnému se položení do pohybu s těžištěm těla a je pro ně složité srovnat správné řešení práce s hokejkou s pohybem v bruslích. Výsledkem jsou chyby, které se později špatně odnaučují.
Proč to tedy hráči nezjednodušit?
Led využíváme hlavně k tréninku bruslení a obě dovednosti propojujeme až po získání patřičné úrovně techniky bruslení a šikovnosti s hokejkou a pukem mimo led.
Když se trenér rozhodne obě dovednosti propojovat, tak by hráč už měl umět správně držet hůl, mít základní informace o postavení těla, správném pohybu v míchání a tím i větší šanci se učit bruslit s pukem rychleji a hlavně správně.
Potom přichází fáze komplexního tréninku, kdy je stále potřeba dovednosti s pukem prohlubovat o nové a těžší dovednosti.
Hokejista musí zdokonalovat bruslení celý svůj hokejový život. Trénink šikovnosnosti na hokejce hokejistovi také nikdy nekončí a dá se stále posouvat na vyšší úroveň.
Neexistuje sport, kde by byla příprava sportovce orientovaná jen do reálných podmínek s stále se hledají vhodné možnosti, jak svou přípravu obohatit a zlepšit.
Pokud je cílem vašeho tréninku se naučit rychle bruslit s pukem a vnímat vice hru, umět šikovně řešit situace 1-1 na malém prostoru, je třeba svůj trénink obohatit o stickhandling off-ice.